Ce gol a validat centralul partidei Duisburg – FSV Frankfurt

Partida de duminică dintre Duisburg şi codaşa FSV Frankfurt, din 2.Bundesliga a fost una care va rămâne în memoria fotbalului german. Şi asta din cauza deciziei incredibile luate de centralul Thomas Fritz, un alt fel de “Peter Mikkelsen”, pentru iubitorii fotbalului din România. Dacă la EURO 1996, danezul nu a văzut mingea care trecuse cu jumătate de metru linia porţii, la şutul lui Dorinel, ei bine, arbitrul care a condus partida de duminică din liga secundă germană a procedat invers.

În minutul 82, la 4-0 pentru gazdele de la Duisburg (la care a evoluat din minutul 75 şi ex-dinamovistul Tararache), mijlocaşul Christian Tiffert a prins un şut din afara careului, care, după ce a lovit transversala, a revenit la cel puţin 1 m în faţa porţii. Doar că Fritz, surprins de fază, a validat golul, spre stupefacţia oaspeţilor, care s-au luat cu mâinile de cap!

Nu din cauza scorului, care devenise 5-0 pentru echipa lui Tararache, ci din cauza deciziei absolut şocante luate de central.